100%NL Magazine Zuurvaatje
Delen

Te veel zout schaadt je nieren: zo geef je je eten meer smaak zonder extra zout

Wist je dat 85% van de Nederlanders structureel te veel zout eet? Dat is slecht nieuws voor onze nieren.

Nederlanders eten te veel zout

Op Zoutmaxdag – dit jaar op 17 oktober hebben mannen en vrouwen tot 50 jaar hun maximale zoutinname voor het hele jaar al bereikt. Een confronterend moment, maar ook hét startsein voor een slim en smaakvol alternatief: het Zuurvaatje.

Wat is het Zuurvaatje?

Azijnbrouwer Tromp & Rueb, smaakpartner van de Nierstichting, presenteert op Zoutmaxdag het Zuurvaatje als alternatief voor wie gezonder wil eten, zonder in te leveren op smaak. Het Zuurvaatje is een handgemaakt keramieken vaatje dat uitnodigt om azijn in plaats van zout te gebruiken. Met een klein scheutje azijn geef je gerechten extra pit, zonder dat je er een zoutvaatje bij nodig hebt. Het ontwerp, van kunstenaar Willem Zwiers van het Brabantse keramiekatelier Cor Unum, bevat een subtiele verwijzing naar de nier, een knipoog naar het doel: onze nieren beschermen.

100%NL Magazine Zuurvaatjes

Zet het zoutvaatje aan de kant, pak het Zuurvaatje erbij en ontdek hoeveel smaak je kunt winnen met een scheutje azijn.

Terug naar de traditie

Tot in de jaren zestig stond er standaard een flesje azijn op tafel. Daarna werden we massaal verleid door sauzen, pakjes en zakjes – vaak vol zout. Het Zuurvaatje brengt deze oude gewoonte terug, maar dan in een modern jasje.

Waarom zuur?

Volgens chef Yornie van Dijk van sterrenrestaurant Basiliek, ambassadeur van de Nierstichting:
“Zuur is een spannende smaak. Het tilt een gerecht op, brengt balans, maakt het frisser, lichter en gelaagder. In mijn restaurant koken we bewust met minder zout, en azijn speelt daarbij een bijzondere rol.”

Ook de Nierstichting benadrukt hoe belangrijk minder zout eten is: 10% van de Nederlanders heeft nierschade, vaak zonder het te weten. Chronische nierschade is onomkeerbaar en wereldwijd zelfs bezig een top 5 doodsoorzaak te worden.

Probeer het zelf

Het limited edition Zuurvaatje is vanaf 1 oktober verkrijgbaar voor €55 via cor-unum.com/collectie.
Op trompenrueb.nl/zuurvaatje vind je bovendien heerlijke recepten van Yornie van Dijk, winnaar van de Minder Zout, Meer Smaak Award 2024.

Dit artikel is geschreven in samenwerking met Tromp & Rueb

Delen